72
شبکه بهداشت و درمان میاندوآب - اخبار > اقدامات واحد سلامت خانواده،جمعیت، جوانان و مدارس شهرستان میاندوآب در خصوص مراقبت از بیماری حاد تنفسی (کووید 19 )
صفحه اصلی | سه شنبه ٠٦ آبان ١٣٩٩
شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب در خدمت تک تک شهروندان گرامی آخرین اخبار ما را در این سایت ببینید
اخبار > اقدامات واحد سلامت خانواده،جمعیت، جوانان و مدارس شهرستان میاندوآب در خصوص مراقبت از بیماری حاد تنفسی (کووید 19 )


 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب گروه واحد سلامت و جمعیت خانواده متولی طراحی، سیاست گذاری و نظارت بر اجرای برنامه های بهداشتی اولویت دار برای گروههای آسیب پذیر جامعه(مادران- نوزادان- کودکان- نوجوانان- زنان و سالمندان کشور و هم چنین مجری برنامه های کنترل جمعیت) میباشد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب، در گفتگو با روابط عمومی این شبکه اظهار داشت: سلامت زنان، کودکان و مادران شاغل و خانه دار به عنوان اعضای مهم یک خانواده از همان ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون نه تنها مورد غفلت واقع نشده است، بلکه همواره تحت نظارت و حمایت مسؤولان شبکه بهداشت و درمان میاندوآب و به تبع آن واحد سلامت خانواده، جمعت، جوانان و مدارس قرار گرفته است.
باتوجه به شیوع کرونا ویروس در سطح جامعه ودر راستای پیشگیری و مراقبت از بیماری کرونا ویروس(کووید19) واحد سلامت خانواده و جمعیت شهرستان به صورت اکتیو فعال بوده و فعالیت های این واحد به شرح ذیل می باشد.
-پیگیری موارد مبتلا و اطرافیان افراد بستری ؛ ترخیص شده یا فوتی که از سوی واحد مبارزه با بیماریها اعلام میشود. این پیگیری ها تا 14 روز انجام میشود و روزانه علامت خطر در تمام افراد خانواده مورد پرسش قرار گرفته و اطلاعات در فرم مخصوص و سامانه ثبت میشود.
-آموزش به خانوارهای افرادی که مبتلای کوئید 19 دارند اعم از اینکه در بیمارستان بستریست یا در قرنطینه خانگی است.
-نظارت، کنترل وپیگیری آموزشهای مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش بصورت راندوم از افراد بستری یا مبتلای قطعی
-پیگیری مادران باردار مبتلا و مشکوک، ثبت در سامانه سلامت و اطلاع به واحد معاونت بهداشتی واحد سلامت خانواده دانشگاه و همچنین پیگیری مستقیم از خانواده ها.
-پیگیری روزانه مادران باردار بستری در بیمارستان حضرت فاطمه(س) شهرستان میاندوآب.
-پیگیری مادران باردار مبتلا و مشکوک بستری در ساعات غیر اداری.
-ارسال مطالب آموزشی به مادران جهت بهره برداری و افزایش اطلاعات در خصوص کرونا ویروس.
-پیگیری کودکان مبتلا و مشکوک به صورت حضوری و همچنین ثبت در سامانه سلامت.
-ویزیت مادران باردار مثبت قطعی و حتی مشکوک توسط ماما و یا پزشک بدون وقت قبلی و و به صورت حضوری و همچنین مراقبت و ارائه آموزشهای لازم به خانواده این مادران.
-اولویت پیگیری و غربالگری کوئید 19 ، زنان شوهردار پر خطر که دارای بیماری زمینه ای هستند.
-سالمندان 60 سال به بالا با اولویت بیماری زمینه ای، مورد پایش، مراقبت و غربالگری قرار میگیرند.
-حساس سازی افراد مشکوک جهت پیشگیری و انتقال بیماری به اطرافیان و همچنین حساس سازی و آموزش تلفنی به اطرافیان فرد بیمار جهت جلوگیری از شیوع هر چه بهتر بیماری در جامعه.
-تهیه مستندات و بایگانی اطلاعات بیماران.
__-نگاه به آینده: اقداماتی که به منظور حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری کرونا در خانواده اجرایی شده است، باید در ایام پساکرونا نیز با شیوه‌ای خاص پیگیری شود و برآوردهای لازم برای پیک دوم این بیماری نیز لحاظ گردد.

کریمی روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب


خروج