72
شبکه بهداشت و درمان میاندوآب - اخبار > كودك همسری؛ تعهدی زود هنگام، فرجامی نامعلوم
صفحه اصلی | چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨
شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب در خدمت تک تک شهروندان گرامی آخرین اخبار ما را در این سایت ببینید
اخبار > كودك همسری؛ تعهدی زود هنگام، فرجامی نامعلوم


 

به گزارش کریمی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب،دکتر سهراب حیدری در خصوص ازدواج دختران در سن پایین گفت: ازدواج دختران در سنین پایین می‌تواند مشکلاتی مثل «مرگ در هنگام زایمان»، «خشونت فیزیکی و جنسی»، «انزوا و افسردگی»، «سرطان دهانه‌ رحم و خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی» و «مرگ نوزادان» را افزایش دهد. به همین دلیل باید برنامه‌های آموزشی برای افزایش آگاهی جامعه، والدین و رهبران مذهبی طراحی و اجرا شود.
مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندوآب افزود:می توان با فرهنگ سازی و فضاسازی در این خصوص شرایط و فرهنگ موجود را به نحو بهتر و شایسته تری تغییر داد. در عصر کنونی نیاز به قوانینی داریم که با فرهنگ سازی باید در جامعه نهادینه شود. آسیب های اجتماعی و معضلات اجتماعی تنها جنبه قانونی نداشته و بخش عمده آن وجهه فرهنگی و اجتماعی دارد.
وی ادامه داد:مهم ترین و بهترین راهکار؛ افزایش آگاهی عمومی و فرهنگ سازی درباره حقوق کودکان و زنان، تغییر نگرش افراد نسبت به ازدواج زودهنگام و کمک گرفتن از ظرفیت کمپین های هدفمند و استفاده از رسانه های جمعی و آموزش و پرورش است.
دکتر طهماسب غفاری رئیس مرکز بهداشت شهرستان میاندوآب نیز گفت: مطالعات نشان داده که بین ازدواج در کودکی و بارداری ناخواسته، سقط جنین، فاصله کم‌تر از دو سال بین بارداری‌ها و میزان باروری بالا رابطه وجود دارد.
وی همچنین خطرات هنگام بارداری و زایمان و مشکلات نوزادان متولد شده در ازدواج هایی با سن پایین را اینگونه بیان نمود، عوارضی مانند فشار خون بارداری، عفونت خون در بارداری و خونریزی در زنان جوان کمتر از ۱۵ سال، بیشتر از زنانی است که در بیست سالگی ازدواج کرده‌اند و این عوارض بیشتر آن‌ها را در خطر مرگ قرار می‌دهد. به طور کل مادران باردار زیر بیست سال، بیشتر از زنان بالغ با خطر مرگ و میر مواجه هستند.
مشکل در تنظیم خانواده و بارداری ناخواسته
تنظیم خانواده بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی؛ «برنامه‌ریزی زوجین برای دستیابی به اهداف باروری به صورت آگاهانه، مسئولانه و داوطلبانه، به منظور ارتقای تندرستی و بهزیستی خانواده» است. تنظیم خانواده به خانواده‌ها امکان می‌دهد تا تعداد فرزندی که می‌خواهند، داشته باشند. بین حاملگی‌ها فاصله بیندازند و از بارداری‌های پر خطر (برای مادران و نوزادان) جلوگیری کنند.
برای توقف کودک همسری، نیاز به سیاست چند جانبه‌ای است که بر دختران، خانواده‌ها، جامعه و دولت تمرکز داشته باشد. به همین خاطر، باید برنامه‌های آموزشی و خدمات سلامت باروری را برای خانواده‌ها و جامعه فراهم کرد تا با توقف کودک همسری، بارداری زودهنگام و مشکلات مربوط به مرگ و میر و بیماری‌های مادران و نوزادان، کمتر شود.
در ادامه حاظرین در این جلسه نکته نظرات خود را در خصوص جلوگیری از ازدواج در سنین پایین بیان و راهکارهایی در این خصوص ارائه نمودند.

روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب

 
خروج