72
شبکه بهداشت و درمان میاندوآب - اخبار > برگزاری کمیته درون بخشی کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا ویروس MERS
صفحه اصلی | چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨
شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب در خدمت تک تک شهروندان گرامی آخرین اخبار ما را در این سایت ببینید
اخبار > برگزاری کمیته درون بخشی کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا ویروس MERS


 

دکتر حیدری مدیر شبکه بهداشت و درمان و متخصص بیماری‌های عفونی عنوان کرد: آموزش های لازم در این خصوص به شهروندان ارائه شود/ حفظ آرامش و عدم ایجاد رعب و وحشت در جامعه و/ مهمتر اینکه آموزش مهارتهای لازم به پرستاران و کادر درمانی بهداشتی را از مهم‌ترین نکات ایمنی در این بیماری دانست.
به گزارش کریمی روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان میاندوآب دکتر غفاری رئیس مرکز بهداشت این شهرستان در ابتدا به تاریخچه این بیماری و راههای شیوع و ابتلا ویروس کرونا پرداخت و گفت: خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری های شدیدتری همچون سارس و مرس را شامل می‌شود.کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت. تاکنون هفت نمونه از ویروس کرونا کشف شده است. آخرین نوع آنها، جدیدا در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد.
در ادامه دکتر سهراب حیدری مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندوآب و متخصص بیماریهای عفونی در خصوص ساختار این بیماری گفت: ساختار کروناویروس‌ها نیز دارای یک ژنوم آران‌ای معمولی است. افرادی که هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است. کرونو ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند. اگرچه کرونو ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما پنج نوع از آن‌ها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تشخیص اینکه علت بیماری کرونو ویروس باشد یا خیر کمی مشکل است، چرا که برخلاف راینو ویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند.
وی گفت: از علایم اصلی این بیماری می‌توان به تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. همچنین بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.
دکتر حیدری متخصص بیماریهای عفونی در خصوص انتقال این بیماری ادامه داد: بسته به نوع کروناویروس، روش های انتقال آن متفاوت است. در برخی از موارد روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدود بوده و موارد انتقال انسان به انسان در مواردی رخ داده‌است که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط هستند.

ایشان بر رعایت اصول بهداشتی تاکید کرد و افزود: شستن مرتب دست‌ها با آب گرم و صابون، به طوری که 20 ثانیه زمان ببرد. در زمان شستن دست‌ها باید قسمت‌هایی از مچ را نیز شسته و نباید به شستن کف دست اکتفا کرد.
عدم لمس بینی، چشم و دهان تا جای ممکن، همچنین از افرادی که علائمی شبیه آنفولانزا دارند، فاصله بگیرید و از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی و اهلی خودداری نمایید

سپس حاضرین در خصوص انجام اقدامات لازم به تبادل نظر پرداختند؛ در انتها به تبیین وظایف واحدها در زمینه پیشگیری از بیماری کورونا ویروس پرداخته شد.

روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان میاندوآب
خروج